Vzpomínky na minulost aneb "malé prádlo"

Dvoudílný vzpomínkový miniseriál napsaný z podkladů fanynky značky Jelen, paní Jany, jsme začali eposem o tzv. „velkém prádle“. Dnes se pro změnu podíváme na prádlo malé.  

O tom, jak paní Jana bydlela s babičkou v bytu čtvrté a později třetí kategorie už jsme psali v první části našeho návratu do minulosti. Dáváme jí tedy slovo, aby popsala, jak v dětství vnímala malé prádlo (a co to vůbec je).

Jak se pralo malé prádlo

Jelikož velké prádlo v společné sklepní prádelně probíhalo jen asi 3-4x do roka, bylo samozřejmě třeba jej doplnit o něco, co by udržovalo naše oblečení v čistotě také v mezičase. Právě tomu se říkalo malé prádlo. 

To jsme praly v kuchyni, vždy v sobotu dopoledne. Babička vařila a na mě zbyla „otročina“. Prádlo za celý týden se vytřídilo, do kbelíku se nalila teplá voda s práškem na praní, přidalo se trochu prádla, babička mi dala zvon a já takovým „pumpováním“ vyprala první várku. 

Vyjmout, vyždímat, přehodit prádlo do kyblíku s vlažnou vodou a opakovat práci se zvonem. Nejméně 5x vymáchat a šup vše pověsit na šňůru za oknem. Takto jsem trávila významné části nemalého počtu svých víkendů.

Otročina měla něco do sebe…

Když si tak v hlavě srovnávám, jak se pralo dříve a jak se pere dnes, něco se pere i ve mně - protichůdné pocity. Jistě, dnes je vše pohodlné, rychlé a člověk se u toho vůbec nenadře, praní v prádelně a koneckonců i tohle malé prádlo v kuchyni ovšem mělo své nezaměnitelné kouzlo. Kdyby nic jiného, dělaly jsme to s babičkou společně, což nás velmi sblížilo.

„Dnes mám problém s tím, že si každý hledí svého a jsme zalezlí doma u počítačů. Dělba práce v rodině se pomalu vytrácí a podle mě je trošku škoda, že to mnozí mladší neměli šanci vyzkoušet. Já osobně jsem velmi ráda a vděčna za dětství, které jsem prožila a které mi dalo opravdu hodně,“ doplňuje naše věrná fanynka a my jí moc děkujeme za krásné vzpomínky!

Odběr novinek

Přihlaste se k nejnovějším nabídkám a slevám