Vzpomínky na minulost aneb „velké prádlo“

V dnešní době, kdy většina z nás pere v automatických pračkách, už si často ani nepřipouštíme, že tomu kdy bylo jinak. Bylo, a naše velká fanynka Jelena nám o tom napsala. Její příběh nás zaujal natolik, že se o něj prostě musíme podělit. Pohodlně se usaďte, společně se teď proletíme do minulosti a podíváme se na to, co bylo tzv. „velké prádlo“. 

Děj příběhu je zasazen do nějakých 60. - 70. let minulého století, kdy tehdy asi desetiletá paní Jana vzpomíná, jak s babičkou bydlely v bytě čtvrté kategorie, který jim byl později upraven na třetí. Byty se dříve dělily právě takto do kategorií. Čtvrtá kategorie obnášela WC v mezipatře, byt bez teplé vody a topení uhlím. „Byt třetí kategorie pro nás znamenal pořádný posun, v něm už jsme okusily vymoženosti typu plynového topení a malé průtokové karmy s objemem 5 l,“ vybavuje si paní Jana. Dále už necháme vyprávění na ní:

Babička zavelela a šlo se na věc

Prádelna pro celý dům byla ve sklepě. Babička ve čtvrtek zahlásila „velké prádlo“, čímž se spustil celý koloběh činností. V pátek dopoledne jsme šly nanosit uhlí a naštípat dříví. Já jsem zároveň oběhla sousedy a zajistila povolení použít jejich necky a vaničky na namáčení a máchání. 

V pátek odpoledne jsme napustily všechny zapůjčené nádoby studenou vodou (teplá byla na pořadu dne až v sobotu) a buď jsme do nich nastrouhaly jádrové mýdlo Jelen nebo nasypaly prostředek Namo. Prádlo se roztřídilo podle barev do jednotlivých necek a trochu se s ním zamíchalo – to aby pustila alespoň ta nejurputnější špína. Pak jsme nechaly prádlo prádlem a šly se vrhnout na přípravu oběda na další den. Typické menu si vybavuji, jako by to bylo dnes: lahodná bramboračka a slaďoučké provoněné tvarohové palačinky.

Sobotní pokračování akce „velké praní“

V sobotu se vstávalo za rozbřesku. V šest ráno babička roztopila (nejspíš betonový) kotel s velkým zabudovaným škopkem uprostřed. Průměr poklice byl určitě nejmíň 60 cm! Pak jsme hodinu lelkovaly a pochutnávaly si na vydatné snídani, to než se v kotli uvařila voda. 

Abyste nemysleli, že jsme byly technologicky nějak pozadu – už tehdá jsme měly k dispozici i vířivku, pračku zn. MINI ROMO. Horká voda se z kamen za pomoci „šepáku“ (velký „hrnek“ s objemem 1-1,5 l) nanosila do pračky. V té se pustilo topení a šlo se na samotné praní. 

Postupně jsme vytahovaly a ždímaly prádlo namočené v jednotlivých neckách a jednu várku po druhé je ládovaly do „našeho“ Mini Roma. Vzpomínám si, že program běžel tak kolem 10 minut. Poté se za pomoci jakéhosi menšího a užšího „pádla“ prádlo postupně vytahovalo z horké vody, přičemž se nějakou dobu drželo nad pračkou, aby vody s práškem přišlo nazmar co nejméně. Následně se přehodilo do necek s vodou vlažnou až studenou a nejméně 5x prošlo našima rukama během procesu máchání.

Sladké finále

V jedné pračce jsme tak vypraly vlastně vše, od záclon, přes ložní prádlo, až po zanesené montérky. Ke konci byla voda tak nějak hustá, všechny textilie ovšem zely dokonalou čistotou. Tím, že se prádlo před samotným praním namáčelo, nepralo se potom ve vlastní špíně, jako je tomu dnes v „automatkách“. 

Když bylo vše vyprané a vyždímané (dříve ručně, později jsme poznaly komfortu spojeného z využitím ždímačky), vyběhlo se s tím na dvůr. Babička začala natahovat pavučinu šňůr a já jí sekundovala vybavená sadou zhruba 2,5m kůlů. Ty byly dole zašpičatělé, aby šly zapíchnout do země, nahoře pak měly zářezy na šňůru. Šňůry byly od sebe paralelně vzdáleny asi 1 m, takže se mezi pověšeným prádlem našel dostatek prostoru, aby ve větru krásně uschnulo.  

Navečer bylo všecičko krásně suché, čerstvé, takříkajíc větrem provoněné, a to i bez použití aviváže, která snad tenkrát ještě ani neexistovala. Večer se všechno vyžehlilo (babička žehlila, já jako malá pomáhala tak, že jsem nosila na hromádky) a vyčerpané jsme padly do postelí. 

Tak nějak u nás před půl stoletím vypadala akce „velké prádlo“. Teď si snad budete vážit všech technických vymožeností typu automatických praček a sušiček. Příště si povíme něco o „Malém prádlu“, těšte se hospodyňky!

Odběr novinek

Přihlaste se k nejnovějším nabídkám a slevám